Hodnocení desky 07

22. září 2008 v 15:58 | **KačQa** a Verča
Dva redaktoři si pustili novou desku nesmírně populární české skupiny Chinaski s názvem 07 a napsali na ní svůj názor. V čem se liší, v čem se rozchází a kdo desku hodnotí lépe a kdo hůře?
Zdeněk Svoboda: Ono jde snad jedině o to, co od kapely Chinaski čekáte. Zda-li rychlé skladby, mentálně opožděné texty a rázný rock/pop, anebo něco hlubšího, pomalejšího, klidnějšího, inteligentnějšího. Jestliže jste zarytí příznivci jičínské skupiny, smiřte se s tím, že dnes to bude spíš o té druhé polovině. Všechno údajně začalo 21. září: "Na začátku školního roku se v Jičíně poprvé potkávají (v 5. třídě ZDŠ) budoucí dlouholetí kamarádi Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný)," uvádí samotní interpreti na svých oficiálních stránkách. "Pamatuju se, když Chinaski hrávali v Jičíně pro 15 lidí v rockáči, když se teď podívám, že jsou schopní vyprodat halu, je to dost zázračné," přiznává letitá fanynka pohledných chlapců vystupujících pod jménem beatníka Henryho.

Po předešlých a úspěšných albech Chinaski, Dlouhej kouř, 1.signální, Originál, Autopohádky anebo Music Bar dorazilo na pulty čerstvé, rudé a voňavé LP 07. Co od něho čekat? Právě tu výše zmíněnou kombinaci klasických Chinaski (rychlé, plné zapamatovatelných refrénů, rockové) a mírně nového pojetí (nostalgie, melancholie, ploužák, klavír, kytara, dominantní zpěv a text). Pokud bychom se věnovali vybraným skladbám, zmíníme jednodušší text tracku Shake It (očka- dročka- čočka), jeho chytlavý refrén (nejsem žáádnej lovec / jsem jen slaměnej vdovec) a náběh na rádiovku. Na stejně vlně frčí také Basama Fousama, i když zde bychom chtěli naopak upozornit na nápaditý text (řekla jen ale - no teda, Michale..), kritický pilotní singl Zadarmo či Tichý nájemník. Jde o materiál vhodný pro kluby. Produkce vás zkrátka rozhýbe.

Druhá polovina desky? Paráda! Pomalá produkce, výrazný text, vyčištěné aranže. Jazzově podladěný Můj sladký anděli (návrat ke staré Lucii), klidný výlet Vzhůru do nekonečna, Sonet, folkově hravé Zrcátko (Poslední dobou jsem si tak všim´ / že můj život je jak zmatenej film / je to jak ve zpětným zrcátku / a můj život běží pozpátku), klavírní Dopis, připomínající Jiřího Wolkera (Poštovní schránka), nasládlý starými časy, perfektní Baletka, která vás vrátí do dětství. Opět ta nostalgie, melancholie, ten klid. Nové Chinaski jsou deskou dvou tváří. Na jedné straně pořádný nářez (Chátra, Slovní pyrotechnika), na straně druhé zajímavá zamyšlení (Dopis). Vyberte si sami, co se vám víc líbí. HODNOCENÍ:
Lukáš Vodrážka: V mediích hojně prosazovaná kapela. Hit Zadarmo z nejnovějšího alba na člověka vyskakuje ze všech stran. Fanoušci jásají, ti ostatní nikoliv. Chinaski jsou zde a je pouze na vás, jak jejich album přijmete. Dáte mu šanci nebo jej okamžitě odsunete do věčných lovišť? Ačkoliv historie ranného vzniku kapely sahá až k roku 1980, skupina se pod vlivem amerického spisovatele Charlese Bukowského přejmenovala na Chinaski (autobiografická postava Bukowského v jeho dílech) až v dubnu 1994. Tedy o celých 14 let od svého "vzniku". Od roku 1995 se začíná Chinaski po vydání prvního alba se stejnojmenným názvem dařit. Poměrně našlápnuté songy, zajímavý hlas a především fanynky a fanoušci. Kapela se díky tomu rychle dostává do podvědomí mase a mediím, což má za následek další a další alba. Vystupování na festivalech už není tou vysněnou vidinou, nýbrž realitou. Stejně tak hudební ceny.

Chinaski jsou dost možná nejznámější současnou českou kapelou hrající pop-rock, ovšem kvalita jejich tvorby jde poslední dobou nějak z kopce. Při poslechu nového alba sice ihned uslyšíte jejich typický sound, ale už se na placce neobjevují žádné hity jako například "Na první signální" nebo "Klára". Nic. A to zamrzí. Albu převládají nevýrazné písně, které sice svou přítomností neurazí, ale ani nijak zvlášť nezaujmou. A je to poměrně s podivem, jelikož jsem už před pár lety předpovídal Chinaski raketový nástup. Navíc už mě trochu přestává bavit stále pozitivní nálada vycházející z jejich textů. Občas by nebylo od věci šoupnout na album trochu vážnější skladbu ("Dopis" to nezachrání), která nespoléhá na "humorné rýmy" na úrovni dítěte páté třídy základní školy.

Je jasné, že hudba Chinaski je tvořena tak trochu na efekt. Objevují se zde dobře znějící melodie, texty nemají až na výjimky žádnou hloubku a navíc jsou snadno zapamatovatelné a především neskutečně prosté. Je to určitá možnost úspěchu, a zjevně funguje, ovšem na jak dlouho? Kolik alb ještě budou muset vydat, aby i ti nejvíc tvrdohlaví kritici uznali, že umí? Snad to nebude trvat nikterak dlouho. Kluci mají talent, to se jim upřít nedá. Ale koho baví poslouchat stále naivní texty, za které by se mohl stydět i nějaký pubertální jedinec vyznávající lásku své vyvolené? Na to kolik členům kapely je let, mi v tomto ohledu připadají jako kdyby zůstali několik let pozadu. Posluchačům to ale zjevně nevadí, což dokazují žebříčky a prodejnost posledního alba. HODNOCENÍ:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama